İsrail’in Gazze’deki Suç Listesi Kabarıyor

İsrail kayıp askerini almak için akla gelmedik çirkefliklere başvuruyor. Son 2 gün içerisinde yaptıklarının bilançosu zaten büyük maddi sıkıntılar çeken ülke halkının işgal altındaki günlerini daha da çetinleştirecek.

28 Haziran 2006 :

  • İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’nin ana yolları üzerindeki köprüleri bombaladı. Ordu kaynakları bunun onbaşı Gilad Shalit’in başka yere götürülmesini önlemek amacıyla yaptıklarını belirtti.
  • Helikopterlerin bölgeye elektrik veren tek trafoyu vurması sebebiyle binlerce filistinli elektriksiz günler geçiriyor.
  • Askerler ve Tanklar Güney Gazze Şeridi’ne girdi. Şuan kullanılmamakta olan havaalanının kontrolünü ele geçirerek 2005’de 38 yıl süren işgalin ardından çıktığı Gazze’ye tekrar girerek en büyük baskınını gerçekleştirdi.
  • Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sarayının üzerinden alçak uçuş yaparak geçen İsrail savaş uçakları ülkesinde barındırdığı Hamas liderlerini sınır dışı etmesi konusunda uyardı.
  • Topçu birlikleri Filistin direnişçilerinin İsrail’e roket fırlatmakta kullandığı Gazze’nin kuzeyini topa tutuyor.

29 Haziran 2006 :

  • İsrail düzinelerce Hamas Kabine Bakanı ve diplomatı gözaltına aldı. Hamas amaçlarının hükümeti devirmek olduğunu söyledi.
  • Gilad’in kaçırılmasının arkasında olan gruplardan biri olduğu iddia edilen Popular Resistance Committees (Halk Direniş Komiteleri) 18 yaşındaki yahudi yerleşimci Eliyahu Asheri’nin Batı Şeria’da öldüğünü söyledi.
  • G8 ülkeleri (Kanada, Fransa, Almanya, Britanya, İtalya, Japonya, Birleşik Devletler ve Rusya) İsrail’i Gazze’de ileri gitmemesi için aradı ve tutuklamalarla ilgili duydugu endişeleri ifade etti.

30 Haziran 2006 :

  • Savaş uçakları Gazze’de içinde Hamas Hükümeti İç İşleri Bakanlığı’nın da bulunduğu 20’den fazla hedefe saldırı düzenledi. Diğer hedefleri ise yollar, direnişçiler tarafından roket fırlatmakta kullanılan alanlar ve hamas eğitim kampları oluşturuyor. Muhammad Abd al-Al ve 23 yaşındaki Mahmud Zukiri adında 2 İslami cihad direnişçisi de öldürüldü.

el cezire ve anonim kaynaklardan çeviri derleme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: