Kur’an-ı Kerim’i Nasıl Ezberleyelim?

Kur’an-ı Kerim’i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın.

1. Yüce Rabb’imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve “Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır” deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur’an-ı Kerim’in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur’an’dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Rabb’imizin bir hadis-i kudside “Kur’an’la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini” bildirdiğini unutmayınız.

8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun. Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.

10. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

11. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD’lerinden faydalanın.

12. Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin.

13. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

14. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.

15. Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.

16. İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin.

17. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. “Demir tavında dövülür” atasözünü hatırlayın.

18. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

19. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat “hacet namazı” kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.

20. Artık ezberlediniz… Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.

Nazif Yılmaz (Kadıköy Anadolu İHL meslek dersleri öğretmeni, (Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi) Kur’an Komisyonu üyesi

 

* * *

KaleM NOT:

Kalın karakterli maddeler şahsen tecrübe edip şiddetle tavsiye ettiğim hususlardır. Özellikle sabah namazından sonra ezberlenen ayetlerin hafızadaki kalıcılığını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Benim de bir kaç nacizane tavsiye şunlar olacaktır:

Ezberlediğiniz sayfanın kaç ayet olduğunu akılda tutun ve sayfayı ikiye bölün. Misal 16 ayetlik bir sayfada üst kısım 7, alt kısım 9 olmak üzere sayfa nasıl ortalanıyorsa iki parça olarak ele alın. Üst kısmı ezberleyeceğinizi varsayalım. 7 ayetlik ilk yarımda her ayeti belirlenen sayıyla alakalandırın. 4 deyince 4. ayet gözünüzün önüne gelecek şekilde beyninizde görsel ve zihinsel alakalar kurun. Ayette geçen kelimeler göre de ilişkiler kurabilirsiniz.

Misal:

Yasin suresinin 4. sayfasını ilk yarısnı ezberliyorsunuz.
1. Ve âyetu-llehum…

2. Ve halegknâ..
3. Ve in neşe’..
4. İllâ rahmeten(m)..

ayette geçen kelimeleri anlamlarıyla ya da türkçedeki kelimelerle benzeşmelerine göre ayet numaralarıyla alakalandırabilirsiniz.

1. ayet – “ayetul..” ayet, mucize
2. ayet – “halegknâ” kelimesini baz alıp “yaratmak” kelimesi akılda tutalım.

3. ayet – neşe’ kelimesinin türkçedeki benzeri olan “neşe”

4. ayet- ve metâan, türkçedeki benzeri “meta” dünyalık şey..

şimdi kafanızda şöyle bir bağlantı kurabilirsiniz.

“Mucizedir, ayettir(1) yaratmak(2), bir neşedir(3), mutluluktur insan için. ama insan metaya(4) (dünyalık geçici şeye) bağlıdır.”

Bir zaman sonra aklınızdaki bu cümle gider, geriye sadece “2” dediğinizde yaratmak-halegknâ kelimesi ilişkisi gelir ve siz ayeti hatırlarsınız. Olaki okurken ayetleri karıştırdınız ve sıradaki ayeti şaşırdınız, o zaman bu cümle ile alakalı beyninizde kurduğunuz ilişki, size halegknâdan sonra “neşe” kelimesiyle bağlantı kurduğunuz 3. ayetin gelmesi gerektiğini hatırlatacaktır.
Başlangıçta biraz karmaşık gibi görünüyor olabilir, fakat siz farkında olsanız da olmasanız da beyninizde o ayete dair belirli geri çağırma kodları atıyorsunuz. Örneğin ayeti tam olarak hatırlayamadığınız çok olmuştur ama, “şöyle birşeyler vardı, bunla başlıyordu sanki..?” diyerek hatırlamaya çalıştığınız çok olmuştur. Bu yüzden, bilinçli bağlantılar kurduğumuz ayetleri çok daha kolay hatırlarız. Görsel olarak aynı hat yazısını takip etmek de çok faydalıdır. Sureyi okurken aşağılara doğru indiğimizi biliriz. Hatta gözümüzün önüne alt bölümün son ayetlerinden biri şeklinde tanımlayabileceğimiz kadar net görüntüler dahi gelir. fotoğrafik hafızanızdan azami sûrette faydalanmaya çalışın, faydasını göreceksiniz inşaAllah.

Selam ve dua ile.

Reklamlar

One response to “Kur’an-ı Kerim’i Nasıl Ezberleyelim?”

  1. ÇITIR says :

    herkes kuranı sabah namzından sonra okusun derim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: