Atatürkçü Düşünce Derneği Yazarından İrtica İtirafı

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter’i vatan hainliğiyle suçlayan ADD üyesi yazar Yılmaz Dikbaş ve ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek, irticacı olmakla itham edildi. Şener Eruygur’un yönetim kurulunda olduğu Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) tarafından yayımlanan bildiride, ADD üyesi Yılmaz Dikbaş ve ADD Isparta Şube Başkanı Mahmut Özyürek’in ‘irticai’ çevrelerle ‘gizli ittifak’ içinde olduğu iddia edildi. Yazar Yılmaz Dikbaş da “Artık irticacı suçlaması Atatürkçü kuruluşlar içinde de muhalifleri susturmak için silah olarak kullanılmaya başlandı” dedi.

AB’DEN HİBE ALDILAR

ADD’nin Çağdaş Eğitim Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından ele geçirilmek istendiğini iddia eden Dikbaş, “AB’den 700 bin euro hibe aldılar. Gavurun ekmeğini yiyen onun kılıcını sallar. Bu kuruluşların yöneticilerinden ilk başlarda bana ‘biz de sizin gibi Atatürkçü ve cumhuriyetçiyiz’ şeklinde mektuplar geliyordu, ama şimdi gün geldi beni tarikatçılıkla ve onlarla işbirliği yapmakla suçlamaya başladılar. 1980 öncesinde birileri, birilerini suçlamak için ‘komünist’ diyorlardı, şimdi ise irticacı, Fethullahçı diyorlar. Bu kuruluşların Protestan misyonerliği yaptıkları mahkeme zabıtlarına geçmiştir. Şimdi bunlar ADD’ye truva atı soktular, bir de kalkmış bizi irticacılıkla suçluyorlar. ÇEV gibi bir kuruluşun yönetim kurulunda bulunan Şener Eruygur ve Nur Serter nasıl olur da ADD’nin başına getirilir” diye konuştu. Dikbaş, ADD içinden Eruygur ve Nur Serter’e yönelik çıkışı üzerine kendisine büyük destek geldiğini belirterek, “Ancak bazı samimi olduğunu bildiğim Atatürkçüler bunların kamuoyunun gündeme gelmeden çözümlenmesi gerektiğini söylüyorlar” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin protestan misyonerliği yaptığını söyleyen Dikbaş, bu örgütlerin yönetimindeki kişilerin ADD’yi de ele geçirdiğini ve Atatürkçülüğü de kalkan olarak kullandığını savundu. Yazılı açıklamasında söz konusu örgütlerin yönetim kurullarında yer alan isimleri sıralayan Dikbaş, Yaşar Yaşer başkanlığındaki SEV’in 2006 yılında AB’den 191 bin Euro hibe para aldığını öne sürdü. SEV’in Türkiye’de Protestan misyonerliği yaptığını iddia eden Dikbaş, bunun da Adnan Odabaş’ın sahibi olduğu Üsküdar Gazetesi’nde çıkan haber üze-rine SEV’in tazminat için yargıya başvurmasının ardından, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) mahkemeye gönderdiği raporlarla resmileştiğini ifade etti. Dikbaş, yine Adnan Odabaş’ın kitabını kaynak göstererek, Yaşar Yaşer’in başkanlığını yaptığı SEV, eşi Gülseven Yaşer’in başkanlığını yaptığı ÇEV ve Prof. Dr. Türkan Saylan başkanlığındaki ÇYDD’nin birlikte çalıştığını iddia etti.Bu örgütlerin Atatürk ilke ve inkılaplarını kalkan olarak kullanıp, birçok kişi ve kuruluştan yardım adı altında para topladığı, ilgili bakanlıklardan izin almaksızın yurtdışından parasal yardım aldıkları bilgilerine yer verdi. Dikbaş, aynı kaynağa dayanarak Prof. Dr. Türkan Saylan’ın Hıristiyan kökenli olduğunu öne sürdü. Dikbaş son olarak ÇEV’in MİT raporunda Protestan misyonerliği yaptığının kesinleştiğini ve bu vakfın 2. başkanlığını 25 Haziran 2006’dan beri emekli Orgeneral Şener Eruygur’un yaptığını hatırlattı.

Dikbaş Eruygur ve Serter’in ADD’nin başına geçtikten sonra ilk icraatlarının ADD antetli kağıtlarda yer alan “yurt içinden ve yurt dışından para kabul etmemekten gurur duyuyoruz” yazısını çıkartmak olduğunu belirterek “Şubelerden bu duruma büyük tepki gelmesi üzerine geri adım attılar ve yazı tekrar konuldu” diye konuştu.

ATATÜRKÇÜLÜK MASKESİ

Atatürkçülüğün bir maske olarak kullanılmak istendiğini belirten Yılmaz Dikbaş, “Profesör unvanı bulunan ve kendilerine ‘aydın’ diyen insanların aslında Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü bir maske olarak kullandıkları ortaya konulursa, halkımız onlar hakkındaki en doğru kararı verir. Biz onu yaptık. Şener Eruygur da Nur Serter de Atatürkçü söylemlerde bulunuyorlar, ‘biz Atatürkçüyüz’ diyorlar. Ama biz insanların söylemlerine değil, eylemlerine bakarız. Bunlar Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düşüncesine ters eylemler içindedirler. AB’den hibe almak Atatürkçü düşünceye tam terstir. Çünkü Atatürkçü olmak demek ulusal devlet yanlısı olmak demektir” diye konuştu.

Ali Eyvaz – Yenişafak ve Zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: