BALTACI MEHMET PAŞA VE KATERİNA OLAYI

“Önce olayın kahramanı Baltacı Mehmed Paşa (ölümü 30 Kasım 1721) hakkında kısa bir malumat arz etmeye çalışayım…

Osmancık’ta dünyaya geldi. Genç yaşta içini saran ilim merakı ile Trablus, Tunus ve Cezayir’e gitti. Daha sonra İstanbul’a döndü ve akrabalarından Hacı Sefer Ağa vasıtasıyla saraya girdi. Enderun’da yüksek eğitim aldı. “Baltacı” (sarayın oduncusu diyebiliriz) oldu. Ardından “Baltacı Halifeliği”ne yükseldi. Sesinin güzelliği yüzünden musikiye teşvik edildi. “Müezzin” oldu. Oradan yazıcılığa terfi etti, 1703 Aralık ayında da “Mirahurluk”a yükseldi.

Çok zeki ve son derece çalışkandı. İlme karşı müthiş bir merakı vardı. Durmadan okuyordu. Bu çabası onu 1704 yılı Kasımında “Vezir”liğe, hemen ardından “Kaptan-ı Derya”lığa (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı), 21 Aralık 1704’te de “Sadrazamlığa (Başbakanlık) taşıdı.

İşte Prut Savaşı’nın kahramanı bu zattır. İşin aslı ise şudur:

Rus Çarı Birinci Petro (ki, bizim tarihlere göre “deli”, Rus tarihine göre ise “büyük”tür; “büyük”lüğü de, Türkiye’yi içine alan bir istilâ projesi ile boğazlarımızdan geçip sıcak denizlere inerek “Büyük Rusya”yı kurma emelinden gelmektedir), Poltava Savaşı’nda İsveç Kralı Demirbaş Şarl’ı yendi. Şarl, Osmanlı topraklarına çok yakın bir bölgede bulunan Bender Kalesi’ne sığındı. Osmanlı Padişahı’na mektup yazarak Rusların eline düşmek üzere olduğunu bildirip yardım istedi.

O zamanın Osmanlısı, başı sıkışanın kurtarılmak için müracaat ettiği son çare idi…
Sultan Üçüncü Ahmed Han, hem Demirbaş Şarl’ı kurtarmak, hem de Petro’nun “Büyük Rusya” hayalini yıkmak üzere Rusya’ya savaş açtı. Zamanın Vezir-i Âzami (Başbakan) Baltacı Mehmed Paşa, sefere Serdâr-ı Ekrem (Başkomutan) tayin edildi. Yüz bin kişilik Osmanlı ordusu, 9 Nisan 1711’de sefere çıktı. Osmanlı donanması da üç yüz altmış gemiyle Karadeniz’e açılarak, Azak Denizi’ndeki Rus donanmasını imha ile Azak Kalesi’ni fethedecekti.

Osmanlı ordusu, Prut Nehri kıyısında, Mareşal Şermetiyef komutasındaki Rus ordusuyla karşılaştı. Rus ordusunun mevcudu, altmış bin kadardı.
Baltacı Mehmed Paşa, son derece usta bir manevra ile Rus ordusunu dört yandan kuşatmayı başardı. Osmanlı topçusunun yoğun ateşi altında büyük zayiat verdiler. Bombardıman ve hücum günlerce sürdü.

Dayanamayacağını anlayan Mareşal Şeremitiyev, Çar Petro’nun müsaadesiyle Baltacı’ya bir mektup yazarak, resmen barış teklif etti. Baltacı Mehmed Paşa, ilk barış teklifine cevap olarak, topçu ateşini hızlandırdı.

Bunun üzerine bir süre daha dayanan Şeremitiyev, ikinci bir mektup yazarak barış isteğini tekrarladı. Savaş uzayacağa benziyordu. Savaş uzadıkça yeniçerilerde bıkkınlık alametleri görülmeye başlamıştı. Baltacı Mehmed Paşa, “Savaş Şurası”nı topladı: “Rus çarı sulh istiyor ve her ne talep edilirse vermeyi kabul ediyor. Arzumuz gibi hareket ederse sulha müsaade mi edelim, yoksa emanma (barış istemesine) bakmayıp harbe devam mı edelim?”

Kırım Hanı hariç, komutanların çoğu şu görüşte anlaştılar: “Eğer istediklerimizi bize teslim eder ve tekliflerimize razı olursa, sulh yapmak kazançtır. Önümüz kış, muharebe uzarsa burada barınamazız. Şimdiden yeniçeriler arasında savaşa karşı bir isteksizlik seziliyor. Maazallah fena bir durumda savaşın bozgunla neticelenmesi ihtimali vardır.”

Tartışmalar sonunda barış teklifi kabul edildi.
Ertesi gün ordugâha davet edilen Rus murahhası Pyotr Şafirov ile barışın şartları görüşmelerine başlandı ve bir süre sonra da meşhur “Prut Antlaşması” imzalandı. (22 Temmuz 1711)
Aslında Osmanlılar açısından bu bir zaferdi. Çünkü her istediklerini almışlardı. Ne var ki, Baltacı’nın rakipleri olayı Padişah’a yanlış aksettirdiler, sonuçta Baltacı, gözden düştü.

Gelelim Katerina hikâyesine… Böyle bir olay yaşanmamıştır, çünkü:

 1. Prut Savaşı’nı en ince ayrıntılarıyla anlatan iki tarafa ait ruznâmelerden (günlük) hiçbiri Katerina ile Baltacı’nın buluşmalarından bahsetmiyor.
 2. Sultan III. Ahmed devrini dört ciltte tüm teferruatıyla nakleden tarihçi Raşit de böyle bir olaya yer vermiyor…
 3. Prut Savaşı sırasında 82 yaşında bulunan Sadra-zam’m bir kadınla birlikte olması imkânsızdır…
 4. Sadece Başkomutan’ın (Baltacı’nın) kararıyla barış olmaz; bu kararı sadece harp divanı verebilir. Yani, Başkomutan’ın antlaşma kararı verme yetkisi yoktur. Vezirlerden, komutanlardan ve diplomatik heyetten oluşan “Harp Divanı”nın barışı onaylaması gerekir…
 5. Baltacı’nın, Katerina’ya, yahut altınlarına tamah etmesine esasen gerek de yoktur; zira savaş kazanılınca Katerina nasılsa esir alınacak, tüm altınları ile mücevherleri de ganimet olarak ele geçecektir…
 6. Baltacı, öte yandan, rüşveti alır, kuşatmayı ise kaldırmazdı. Böyle bir durumda Çar, yahut eşi Katerina hangi dünya mahkemesine başvuracaktı?
 7. Zaten Çar Petro ile karısı savaş meydanına hiç gitmediler. Petro, Mareşal Şermetiyef aracılığıyla savaşı uzaktan yönetti…

Yani, Rus Çariçesi Katerina ile Baltacı Mehmed Paşa’nın buluşmaları, tamamen hayal mahsulüdür…

Dönemin hiçbir Türk ve Avrupa kaynağında, böyle bir iddia mevcut değildir…
Prut Seferi’nden hemen sonra Baltacı’yı sadaretten (sadrazamlıktan) düşürmek için çalışan İstanbul’daki rakipleri dahi böyle bir iddiada bulunmamışlardır…

Bu tür iftiralar, onları kendileri gibi zanneden ucuz piyasa romancılarının kaleminden çıkmış, maalesef “bizden” bazı isimler tarafından da benimsenmiştir.
Artık Baltacı’yı rahat bırakmak gerekiyor.”

Kaynak: Yavuz Bahadıroğlu

 

Şunları merak etmiştiniz:

baltacı mehmet paşa, katerina, baltacı mehmet paşa ve katerina, baltacı mehmet paşa katerina olayı, baltacı mehmet paşa ve katerina olayı,  rus katarina kimdir? , baltacı mehmet, baltacı katerina, katerina kimdir, baltacı mehmet paşa kimdir, baltacı ile katerina, katerina ve baltacı, rus katerina osmanlı, baltacı mustafa paşa, osmanlıda katarina, rus çariçesi katerina, rus prenses katerina, baltaci mehmet pasha katerina, rus kraliçesi katerina, 1.katerina, katerina için rusyayı veren padişah, rusyayı veren osmanlı padişahı

baltacı mehmet paşa 1,316
baltacı mehmet paşa katerina 377
katerina 231
baltacı mehmet paşa ve katerina 215
deli ibrahim 188
baltacı mehmet paşa katerina olayı 175
baltacı mehmet paşa ve katerina olayı
Reklamlar

88 responses to “BALTACI MEHMET PAŞA VE KATERİNA OLAYI”

 1. huseyin says :

  Baltacı Mehmet Paşa’nın Catherine ile birlikte olması karşısında Kafkasya’yı Rus’lara verdiği söylendiği için merak ettim.

  Gerçekten toplumda yanlış bir kanı var galiba!
  Ya da bize öğretilen tarih yanlış tarih!

 2. sonkral1977 says :

  bence hiçbir türk lideri böyle bir olaya kalkışmaz. bunu ancak tarihimizi karalamak isteyenler yapar. tıpkı ermeni soykırımını çıkaranlar gibi. ermeni soykırımını çıkaranlar, kendilerinin yaptıkları cezayir soykırımını beriye getirmezler nedense. ben onlardansa t.c. yetkililerine kızarım çünkü neden bizi karalamak isteyenlere cevap olarak, siz sizin yaptığınız soykırımları neden beriye getirmiyosunuz cevabını vermezler.

 3. onaylı says :

  sizi tebrik ediyorum biz sadece öğrencilerimize hitap ediyoruz iz isse bu meseleyi merak eden herkese mantıklı ve kaynaklı cevap veriyorsunuz.

 4. yüksel says :

  madeki baltacı 1711 yılında 82 yaşındaydıda nasıl oluyorda 1712 yılında 50 yaşında(bütün kaynaklarda böyle ğeçiyor çünkü doğumu 1660) ölüyor.bence asıl hayal ürünü üreten sizsiniz.ayrıca hiç bir padişah kendisine sadrazam olarak seçtiği birini neyidiğ belirsiz bir söyletiyle öldürmez.

 5. ahmet says :

  bende arkadaşa katılıyorum yani 82 yaşındaki adam nasıl olsunda catharinayla buluşsunda filan fışman bunlar bence bizim düşmanlarımızın işidir düşman derken kendi içimizdeki düşmanlrı kastediyorum eğer bu yazıyı yazan doğru söylüyor ise baltacının ellerinden öperim…
  yoq eğer doğruysa ki ; bu yazıya göre tamamıyla iftira
  doğruysa günahı kendi boynuna zina etmiş olur 😀
  yani yaw aslında tarihi fazla gurcalamayalım tamam tarih geleceğe ışık tutar ama fazla da deşmeyin hani 🙂

 6. arif says :

  tabi ki de hayal mahsuli bır sey boyle bırseyın olmadgı acık acık ortada fakat rüşvet ile ilgili henuz bır bılgım yok..hocam bana prof.larında boyle dedıgını soyledı.. baska hocalarımızda bu olayı yazık ki şuan bilmeden anlatıyorlar… verdıgınız bılgıler ıcınde tesekkur ederim…

 7. sevket sen says :

  gercekten de tarıh bıze yanlıs ogretılıor.Demekten baska bır sey dıyemıyorum bılgılendırdıgınız ıcın tesekkur ederım bu gıbı yanlıs aksettırılmıs olayları gundeme dogru olrak sundugunuz ıcın ayrıca tesekkur ederım….

 8. savas demirel says :

  Turk Tarih Kurumu yayinlarindan Rusya Tarihi kitabinda (yazari Prof.Aksel Nimet Kurat)harp divanindan bahsedilmemekte, Kahya Osman Efendi’nin telkiniyle Baltaci Ruslarin baris teklifini kabul etti denmektedir. Kimdir bu kahya? Bu ne ciddiyetsizliktir? Ayrica Car Petro’nun da 38000 kisilik ordusunun basinda oldugu belirtilmektedir.(Osmanli ordusunun mevcudu 150000). Car 1. Petro’nun kurdugu Rus donanmasinin sadece 50 yil sonra Osmanli donanmasini Cesme’de imha edeceginin, Isvec Krali Demirbas Sarl’in butun uyarilarina ragmen, onceden gorulememis olmasi aptallik midir, kader mi? Prut’ta Carin esir alinarak ordusunun imha edilmemesi, Osmanli devletinin sonunun baslangicidir, zira bu tarihten sonraki butun Osmanli-Rus savaslarini Ruslar kazanmislar, Yesilkoyde anit bile dikmislerdir. Rusya’yi Rusya yapan 1. Petro’ya deli lakabini takan akilli olabilir mi? St. Petersburg’daki at ustundeki heykelinin kaidesinde Rusyanin en buyuk dusmani Turkler ve Isveclilerdir yazmaktadir, vallahi nankorluk, canini bagislayan, ordusunu imha etmeyen Turklere dusman degil çılgın demesi lazimdi.

  • sercan says :

   merhaba rusya st petersburgdan yazıyorum öğrencilik yıllarımda bende bu olayı duymuştum ama tarihler bizi biraz çelişkiye düşürdü neyse olmuş yada olmamış bu olay olmuşsada gizli tutulur.. eşim rus ona sordum oda böyle bir olay duymadım diyince googledan araştırınca sizlerin yazışını gördüm. sayın savaş demirelde petersburgdaki at heykelinin üzerinde (rusların en büyük düşmanı,türkler ve isveçliler) öyle birşey yazmıyor saygılar…….:)

 9. ESMER says :

  ya ben halen bu açıklamadan tatmin olmuş değilim.
  çünkü tarih hocamızın anlatığıyla bu , aksine
  çelişmektedir .eğer bu olay geçekten olmuşsada bizim açımızdan hiçbir zararı yoktur.ne diyeyim başka: helal sana “BALTACI”….

 10. neşe baltacı says :

  harika bir yazıydı.soyadım baltacı olunca benimle “Baltacı ile katerina”diye dalga geçiyorlar.bunu öğrendiğim iyi oldu.tebrik ediyorum ve teşekkürler…

 11. Esat says :

  “82 yaşında” lafı yanlış. Çünkü baltacı mehmed paşa 50 yaşında ölmüştür (1662-1712) eğer bu yalansa neden diğerleri yalan olmasın.Bul olayın gerçek olma olasılığı var.

 12. sinan says :

  ben rusyada yasiyorum ve baltaci mehmet pasanin torunu olmaktan grur duyuyorum rusyadada katarina ile baltaci pasamizin hakkinda bu turde bir iliski olduguna yonelik soylentiler var bizde burda bunu inkar etmiyorduk bu yaziyi okumam iyi oldu tesekkurlerrr

 13. irem says :

  bence bu katerina olayı doğru baltacıyı suçlamak gibi olmasın ama ben bu meseleyi tarih hocamla görüştüm bu mesele” doğrudur ”dedi

 14. Esra says :

  Münih’te yasiyorum. Arkadasimda “Sunguroglu foca meydaninda” romanini ararken, bana “baltaci ve katerina”‘yi tavsiye etti. Fakat 100üncü sayfaya kadar gelebildim ve beni tatmin etmedigini, daha ziyade icimi kararttigini farkettim ve süphelendim. Arastirma sonucu bu sayfayi buldum. Bu malumat süphelerimi dogruladi. Allah razi olsun.

 15. haydar says :

  bir arkadasinm rus irkindan(ozellikle kadinlarindan) nefret ediyor.. bense rus kadinlari cok guzeller, sen onlara yar gozuyle degil nimet olarak bak dedim ama ikna edemedim.. peki dedim niye bu kadar nefret ediyosun..sebep nedir? bana bu hikayeyi anlatti ki ben hayatimda ilk defa duymustum(bu da benim cahilligim sanirim) ama guldum gectim.. o da bana arastirmami soyledi ve bir adres verdi.. bi tane adam bu palavrayi roman haline getirmis ben bile neredeyse inanacaktim.. neyse uzun lafin kisasi biz bir rus kadini icin birak toprak vermeyi bir kum tanesi vermeyiz… hatta bu cennet vatanin her tarafi aziz sehitlerimizin kaniyla alinmisken bu mumkunmudur?

 16. davut says :

  ben bu yazının doğru olduğuna tüm kalbimle inanıyorum.bir osmanlı hayranı olarak baltacı mehmet paşanın bir kadın için devletini ve milletini tehlike içine atmayacak kadar akıllı zeki bir devlet adamıdır.hepsinin ruhları şad olsun.

 17. erhan says :

  isminden dolayı oduncu demişsin. espiri gerçekmi anlayamadım ama baltacı adı onun bulunduğu grubun adıydı, saray muhafızıydı ve bu sınıftaki devşirmelere zülüflü baltacılar denilirdi. adı yetiştiği ocaktan gelmektedir

 18. hasret says :

  osmanlı hanedanları devletine ve milletine her zaman adaletli ve sadık davranmıştır bu hurafe yanlızca türkleri çekemeyen yabancı hainlerden çıkmıştır tüm osmanlıyı rahmetle anıyoruz hepsinin ruhu şadolsun mekanları cennet olsun

  • baltacının torunu says :

   hasret bırak bu işleri. adam götürmüş işte katarinayı neyin kavgasını yapıyorsunuz bilmem ki. helal olsun 82 yaşında götürmüş hemde.gözümüz yok dede götürrrrrrrrrr.

 19. yok says :

  benim sosyal hocamın prut savaşını anlatması sırasında bir arkadaşımın konuya parmak basması üzerine daha az önce gereksizce olduğunu anladığım bir meraka kapıldığım için baltacı mehmet paşadan kötü bir şekilde şüphelendim ve bu siteyi açtım yani şunu söylüyorum benim yanlış düşüncelerimi kafamdan sildiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim

 20. ali seyhzade says :

  konyadan yazıyorum bu olayı hep yanlıs bıllırdım baltacıyı osmanlının en zampara pasası sanırdım yanılmısım ama eger kı yaptıysa anlından opmek lazım 🙂

 21. bucalı mursel says :

  ya tarihimiz cok buyuk cok sanlı ya nasıl dusurmek lazımsa ona kasıolar.arkadaslar bıde bunu okumadan oncede bole bısey olmadıını bılıodum ama goruyom kı okuyup yorum yapanların yazdıklarıda ıgrenc ne demek elınden opmek lazım ya tarıhte senı gıbıler zaten baltacıyı ıdam ettırdı

 22. onur says :

  herkese selam. bu konuyu bende cok merak ediyordum baltacinin rus ordusunun bitmis ve bitap birdurumda oldugunu farketmemistir ve ruslarin anlasma istegine olumlu cevap vermistir buna ruslar hayretle sevinmisler. hatta artik kacis yolunun olmadigini dusunen rus komutan deyerli esyalarini askerlere dagitmis anlasmaya varildiktan sonra geri toplamistir. olay sadece baltacinin ruslarin kotu durumunun farkina varmamasidir. savasi kusatmayi iyi analiz edebilseydi bugun tusya yoktu bu savas ruslarin bugun hayretle karsiladigi en onemli savastir istesek rusyayi komple alabilirdik ama sen anlasma yoluna gidiyosun ilginc.

 23. necati says :

  16 yildir rusyadayim bu olayi bende cok merak ettim ruslara cok sordum kimse bilmiyor yalniz biraz uzerine gidin ce ruslara odonemin tarih kidabini okuttum tabiyki birlikte olduklari yazmiyor yalniz bulustuklari birbirlerine mucevher hediye sozu verdiklerinden bahsediyor olaya birazda rusya tarihinden arastirilirsa daha iyi anlasilacak diye dusunuyorum. kimseyi suclamiyorum. merakli milletiz bilirsiniz.

 24. emre says :

  Arkadaşlar bende bu uyduruk tarihi olaylar için bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum belki bir çoğunuz biliyordur mustafa MÜFTÜOĞLU’ndan YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN adlı kitap serisi var (4 serilik) okumanızı tavsiye ederim selam ve dua ile

 25. ali says :

  Sallama 82 yaşındaymış o zaman diye, o zaman 52 yaşındaymış , düzgün yazsana , ölüm tarihini yazmış doğum tarihini yazmamışsın onu da yanlış yazmışsın zaten baltacı mehmet (1662-1712) ölüm tarihi de 1721 değil yani ne güzel sallamışsın.

 26. ismet says :

  III. Ahmed Baltacı Mehmet Paşa gibi bir zatın böyle birşey yapacağına ben de ihtimal vermemişimdir hiçbir zaman. Ancak burada, sayın yazarın gerekçelerinden 3.süne pek katılmıyorum. İstanbul’dan Prut’a 100.000 kişilik ordunun başında gidip, o zorlu savaşı yöneten ve kazanan komutanı, bugünün seksenlik eli bastonlu dedeleriyle karıştırmamak lazım.

 27. dhan says :

  dedemi rahat bıraksınlar !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 28. kastos says :

  slm arkadaşlar.ben baltacı nın fethettiği yerlere gittim.gerçekten orada hala Türkçe konuşuluyor.82 yaşındaki adam eğer sefere gidebiliyorsa katerinayı da pekala halledebilir.Siz kaç tane katerina tanıdınız ki.onları tanısanız böyle düşünmezsiniz.benden söylemesi.

 29. ibrahim says :

  bu makaleyi yazan her kimse sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum.yanlız baltacı yukarida yazildiği gibi prut savaşinda 82 değil 65 yaşındadır.baltacı olayı tamamen türk ve tarihimizin düşmanlarının uydurduğu bi safsatadır.prut savaşında katarinayla baltacının karagahı arasında tam 450 km lik bir mesafe vardır.malesef dünyada hiç bir millete nasip olmayan bir tarihimiz var ama biz bu görkemli tarihe leke sürmeye devam ediyoruz.

 30. erkan says :

  benim duyduğum baltacı paşa katerina ile görüştü fakat bu katerina rus değil alman asıllı gelin katerina..bunu bana anlatan rus bir yaşlı kadın..demekki anlatanlar iyi anlatmışlarki bizden başka ruslarda benimsemiş bu olayı….

 31. ali şengün says :

  böyle bir olaya zaten inanmamıştım inan arkadaşlarımı ikna etmek için bakmak zorunda kaldım

 32. ahgeçmişşş says :

  yorumda 82 yaşında diyorsun ama 1662-1712 tarihlerinde yaşamış.Kırım hanı Rusların vaat ettiklerini yapmayacağını bildiği için ki o bölgeyi iyi bildiği halde barış imzalanmış.ben rus ordusunu 100 bin kişiyle dört taraftan sarcam ama onlar bana gelip barışalım diyince kabul edicem yok öyle :)harp divanı öncelikle komutanın sözünü dinler savaşın gidişatını o bildiği için etrafını sardıysan yok et 60 bin kişiyi kahraman ol ne dıye barısırsın kı

 33. pırlanta says :

  adamın doğumuyla ölümü 50-55 yıl sürdü de 82 yaşında savaşa nasıl gitti yada siz nasıl göndermeyi başardınız şaştım doğrusu.yalan yada gerçek bilemiyorum yok biz namuslu adamlardık deyipte işten sivişmak komiklik bence.nerde bi nataşa görsek ağzımız açılır hemen sahiplenmeye kalkarız boşuna nefes tüketmeyin.osmanlı padişahları adamdi sonuçta ne kadar namuslu olsakta erkeğiz.yaptıysada helal olsun bende olsam aynısını yapardım.sen gel çadırıma gelenin bi amacı vardır.helal olsun sana biz osmanlıyız güçlüyüz cesuruz adaletliyiz çapkınızdır.

 34. esma says :

  öncelikle böyle bir açıklamadan dolayı teşekkür ediyorum.çünkü gerçekten tarihimiz ve soylu atalarımız yanlış lanse ediliyor.ben de bir eğitmen olarak öğrencilerime doğru bilgiler akatarmaya çalışıyorum.tüm meslektaşlarımdan rica ediyorum lütfen tarihimizi evlatlarımıza doğru aktaralım.çünkü pek şanlı bir tarihe sahibiz.bir alim zatın ifadesi gibi:avrupa bir osmanlıya gebe osmanlı da bir avrupa’ya.

 35. Vlademir Putin says :

  iyi gunler

  ben Baltaci Mehmet Paşa hikayesinin dogru oldugunu dusunuyorum. yalan olsa bile soyle bir olasılıkta olmuş olabilir ; yoksa neden gunumuze kadar boyle bir hikaye anlatilagelmiş olsun…

  En azından baltacı olmasa bile başka turk komutanlarinin yekaterina yani katia isimli guzel rus hatunlara bir cok seyi karsiliksiz hediye etmiş olmalari ihtimali cok yuksektir..Ve bu abartilip oralari kuşatan tüm Turk komutanlarcada örnek alınmış ve bu hediyelerin toprak hediyelerine donusmus olma ihtimali yuksektir… Bu işi Rusyada yaşayan ve çalışan Turk kardeşlerim cok iyi bilir. Varmıdır oralarda yaşayıpta guzel rus hatunlara pahalı hediyeler hic karsiliksiz ve tereddut etmeden almayan arkadaş !!? Bu TR de yaşayan arkadaşlar içinde gecerli tabiki…

  YAşasın Rus kadinları..

  Onlar için herşeye değer.

  devlet buyuklerimiz. askeri ve mulki erkana ve ozellikle Dış İşleri Bakanlığına ben buradan sesleniyorum… Rus kadinlarin TR ye vizesiz girebilmelerine ve isterlerse TR vatandaşı olabilmelerine olanak tanınmasını rica ediyorum.
  OSS sinavlarinda genc rus kizlarina 140 ek puan verilmesini ve hatta tum universitelerdeki her bolumun en az 50 rus genc kızını alma zorunlulugu getirilmesini rica ediyorum.

  Bu sayede Deli Petronun kabusu olan Turk milletinin daha da guzelleşmesi, aynı zamanda bu guzel yaratıkların muslumanlaştırılarak sevaba girilmesi de saglanip vatana millete hayırli bir iş yapılmış olacaktır diye dusunuyorum.

  Dinine, eşine, vatanına, milletine(kendisine ogretildigi kadariyla) bagli baska bir ırkın kadinını tanimiyorum.

  Tum bunlar sayesinde Turk halkının da güzelleşeceğine ve Rus – Turk Gucu kurulacagina inanıyorum..

  Biz Amerikayla sunla bunla ortaklık yapmaya çalışıyoruz. Natosu matosu…. Yahu yanıbaşımızda duran Rusya ile neden stratejik ortak degiliz. Vizesiz girme hakkı tanı Rus halkına..Rus-Turk bolunmez ittifakının oldugu ortadoguya elini kolunu sallayan girebilir mi ????

  bu ittifakla arabları sopalayip kendilerine getirecek ve kafalarini her kaldirdiklarinda bir sopa indirebilecektir TR. arablarin gercek lideri olacaktir boylece…

  İran fazla konuşmayacak. Bu guclu ittifakın arkasında kendi rejimini ozgurce yaşamaya devam edecektir.

  Israil, Fransa, Ingiltere….Bu ittifaka dayanabilirler mi sizce ??

  USA sesini cıkarmayacak hatta bu ittifaktan yararlanmak icin hemen ittifakın saflarına gececektir…

  Zor degil. hersey Rus ırkının temel taşı olan kadınlarına saygı duymaktan geciyor..

  saygılarımla

 36. murat says :

  baba…!

  adam 82 yaşında cenke gidiyo, onu kabul ediyoruz di mi?

  eyvallah.

  katerina yengemize niye denk kabul etmiyonuz be yahu?

 37. yusuf emre says :

  bende hep diyodum neden biz rus kadinlarina duskunuz diye bizim rus kadinlarina duskunlugumuz ta ezelden beri imis haha:):):)
  bu isin espirisi ben sadece biraz sacmalamak istedim:):):)
  belcikadan selamlar hepinize:)

 38. NUMAN HÜKÜMDAR says :

  Bu olay benim kulağıma yenigeldi.Ben bunu araştımak istedim ama yanılgıya duşuyorum çünkü aradığım her kaynakta bi olmuştur bi olmamıştır deniliyor.ama hiç bir kaynağın resmi bir belgesi yok bunu çözüle bilmesi için bir çok belgenin yeniden araştırılması gerek bençe rusyada ve burda bulunanlar ulaşa bildikleri bir çok kaynağa baksın.

 39. lacrım says :

  beki bu olay dogru degilse bu katarına olayı nerden cıkıyo biri bunu izah etsin ateş olamayan yerden duman cıkmaz olay dogrudur fakat baltacı orduya güvenmedigi icin anlaşmayı kapul eder aynen 2 inci viyana kuşatmasında oldugu gibi merzifonlu kara mustafa paşada ordua güvenmediginde kuşatmayı kaldırır

 40. lacrım says :

  yeniceri askerleride az barbar ve gaddar degılmiş yani işleri gücleri sadrazama hainlik etmek ve ganımet sevadası olmak az avrupayı istila etmemişler

 41. veysel says :

  baltacı öldüğünde 50 yaşında deilmidir?

 42. casanova says :

  bence bu yazı baştan sona saçmalıktan ibaret… 82 Yaşına gelmiş bir adam için lanet olası savaş yada imparatorluk hiç bir anlam ifade etmez. Tam aksine gençliğine duyduğu özlem neticesinde Katerina’nın kadınlığı, kahrolası savaştan daha tatlıdır… Bence Baltacı savaşı gerçektende Katerina uğruna verdi ve doğru olanı yaptı

 43. teşekkür ederim says :

  bende bu olayı yanlış anlamıştım.bu olayı bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.

 44. Ramazan özsoy says :

  Baltacıya,Namık kemala,hakaret eden namussuzların,Allah belasını versin.

 45. kemal says :

  bizlere osmanlıyı hep başka anlattılar elbette çıkıpta ecdada küfretmeden bu cennet vatanda cirit atamazlardı geçmişimizden utandırdılar onlarla bağlarımızı unutturdular ve de yetmezmiş gibihala küfredip kabullenmiyolar cennet vatan atalarımızı abdulhamit bu ülkede gömülmedi bırakmadılar cenazesinden bile korktular aylarca denizde defin edilecek mekan ülke aradılar en sonunda suriye kabul etti mekanı cennet olsun

 46. Mehmet says :

  Öncelikle Bu yazıyı yazan arkadaşımıza tşk ediyorum bir yalan olan bu olayı yazdığı için. Ben sosyal bilgiler öğretmeniyim ve dolayısıylada Tarihi olaylarda bilgi sahibiyim. Burda öncelikle Şunu Belirtelim burda bir yanlış var o dönemde baltacı Mehmet 82 yaşında değil 48 yada 49 yaşındaydı çünkü baltacı 50 yaşında öldü zaten. birde şu varki bir söz vardır Türk milletinin karnı doydumu aklı belden aşağı çalışır. Bu olayda böyle bir olay. Koskoca osmanlı pasası hiç böyle bir olaya karışıpda gürürünu ayaklar altına alabilir mi ve hatta hayatını tehlikeye atabilir mi böyle birşey yapsa direk padişah başını vurdururdu çünkü. ayrı baltacı istese o dönemde ruslar Baltacının itediğinin on katı ruz prensesi gönderirdi sırf osmanlı devletiyle yakınlaşmak için zaten.

 47. cengiz kaplan says :

  sizde bunu yediniz mi?

 48. ömer pusat says :

  adam bi çapkınlık yapmış ne bilsin böyle tarihe geçeceğini yani BALTACIYI diyorum

 49. Cem says :

  bizim hocamız Baltacı’nın _?_ işi yptığınıı döyledi

  • sebahattin says :

   sizin o hocanız avrupada ders başı iyi para alır hemde evro bazından tarihi yani türk tarihini yanlış aksetmekten türk beyni yıkamadan avrupai bir mason locasına kayıtlı deilse şiddetle kayıt yapsın kendıni

 50. nevzat says :

  tarihi çarptıranlar utansın

 51. zeynep says :

  zaten osmanlı devlet adamları dinlerine baglı oldukları için böyle iftiralara maruz kaliyorlar

 52. necati says :

  ben 19 yildir rusyada yasiyorum bu konuyu ruslarla gorustum cok kisi bilmiyor ama biri kitapcida bu savasla alakali bir kitap getirip okudu kitapta katarinanin baltaciyla karsilikli altin hediyeler verdiyini yaziyor dedi bana biraz ates olmayan yerden duman cikmaz gibi geliyor yine de tam dogrusunu bilemeyiz allah bilir.

 53. Koch says :

  Evet o zamani iyi bilen var yada yok yalniz ben 56 yasimdayim Baltaci Mahmet pasa katarinayla bulusmadiysa peki beden kellesi ucuruldu hepimiz biliyoruzki osmani pasalari rus kadinlarina bayilirdi

 54. sabri baltaci says :

  Her kafadan bir ses çıkıyor.Kısa geçecem,Baltaciişi bitirmişti.ateşkes oldu,buarada baltaci nın erzak bitmiş hatta,atların bazi yerlerini yemeye başlamişlar.baltaci haber gonderdiği halde erzak falan gondermediler,neden ,baltaci ölsün yerine ben geçeyim diye.baltaci da,yapılmasi gerekeni yaptı.askerler telef olmasın diye olduğu gibi geri dondu.ve zindana atıldı.birdaha baltaci dan haber alınamadi.

 55. Barış says :

  Sayın Yavuz Bahadıroğlu. Çok güzel yazmışsınızda, okuduğum tarih bilgilerinde Baltacı Mehmet Paşa 50 yaşında (1712 yılında) Limni adasında vefa etti. Ayrıca Osmanlıda 80 yaşında savaşa katılan yada başkomutanlık yapan hiçbir sadrazam yada kaptan-ı derya yoktu. O serdar-ı ekrem olarak savaşa katıldı.
  Katherina petroyu ve tüm üst düzeyi kadınlığını kullanarak ülkeyi kendi yönetiyor ve herkesi elinde tutuyordu. Savaşta barışı sağlayanda araya giren Katherina dır.

 56. matkap baba says :

  ya kardeşim baltacı mehmet paşa 1662 doğumlu 1711 yılında 49 yaşında olur zaten bir yıl sonra 1712 de limni adasında ölmüştür.yavuz bahadıroğlu ise bu adamı 1711 yılında 82 yaşında gösteriyor ve bu yaşta kadınla olamıyacağını savunuyor. bikere tarihçi olayları tüm detayı ile derinlemesine bilmeli. halis ağa 73 yaşında 17 yaşında kız alıyor hüseyin üzmez gibi sapıklar 77 yaşında 14 yaşında kıza tacizde bulunuyorda baltacı 49 yaşında katerina için baltayı taşa hayda hayda vurur. zaten vurmuşta çünkü o savaşta rusları yok edip işi bitirseydik tarihte belkide rus devleti olmayacaktı vede osmanlının tarihi değişecekti. adam buz gibi bir katerinaya osmanlıyı satmış yavuz bahadıroğlu gibi fanatiklerde aklı sıra osmanlıyı korumaya kalkarken çam devirmiş . iyiye iyi kötüye kötü diyeceksin kardeşim yanlışı niye gizliyorsun . ateş olmayan yerden duman çıkarmı gece kaputla bir sandık mücevherle katerina yoksa niye gelsin allahın gündüzümü bittide gece geliyorsun . 1 saat kalmış işi bitirmiş gitmiş. yavuz bahadıroğlu gibi alaydan yetişme tarihçinin sözüne bakma bu adam 90.000 insanın katili maceraracı psikopat manyak cani enver paşayıda kahraman ilan ediyor mezarının tükmenistandan istanbuldaki hürriyeti abideye naklini savunuyor boş verin bu adamları niyazi birinci gibi güzel bir adın varda niye yavuz bahadıroğlunu kullanıyorsun turşuşumu çıktı adını zaten bıyıklarıda aynen enver paşa bıyığı bunlarda muhafakarın enteli boş verin kardeşim benim yazdığım bilgiye itibar edin baltacı kazanılacak bir savaşı bir gecede niye tatlıya bağlasın işte bir hatun işi bitirmiş aklın yolu birdir.

 57. ercan says :

  arkadaşlar baltacıyı tanımak istermisiniz??sorun maayk anlatsın size.!

 58. bora says :

  arkadaşlar. Baltaci mehmet 1662 dogdu 1722 öldü. Burada 82 yasinda bunu yapamaz falan fistan. Adam o kadar yasamamişki. Kendi kendini yalanlamiş.

 59. mahir makar says :

  Baltaci Mehmed Pasa 1642 de dogmus 1712 de sürgünde olmuştür. Yani 82 yaşında ölmemiştir aksine 68 yaşında ölmüştür. Baltacı öyle bir hata yapmıştır ki daha sonra kapanması mümkün olmamıştır. Bu hatanın bedelini 1920 ye kadar ödedik. Russia 1650 den başlayarak bütün stratejisini Osmanlı imparatorluğunu parçalama ve yok etme politikası üzerinde kurmuştu. Baltacı bu politikaya son verme şansını biraz ganimet yüzünden ayakları ile itmiştir. Balkanlardan silinmemiz bu yüzden hızlanarak artmıştır ve peşinden büyük bozgunlar gelmiştir. 1778 lerde Anadolu ve Kafkaslar parça parça elden çıkmıştır. Bir kere akıllı olmak lazım böyle bir yenilgi alan düşman kolay kolay unutur mu?

 60. turgay says :

  Yorumları inceledim de tarihimizden ne kadar kopuk olduğumuz tüm pervassızlığıyla sırıtmakta. Baltacı Mehmet Paşa, Katerina ile birlikte olmamıştır ancak basiretsizliği yüzünden kıstırdığı ve imha etmesi gereken rus ordusunu serbest bırakmıştır. Böylelikle sonradan Türklere korkunç darbeler indirecek olan Rusya’nın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Konu ile ilgili gerçekten birşeyler öğrenmek istiyorsanız Necip Fazıl’ın MOSKOF adlı kitabını şiddetle taviye ediyorum. Selametle..

 61. ugur says :

  bunu paylaşan arkadaşa cok tşk ediyorum merak üzerine bende buraya geldim ben su an 34 yasındayım bizim devletimiz degimiydi ilk okulda dergilerin arka sayfalarında bizlere gösterilen darvin teorisi altında maymundan dönme 7 adet şekil gösteriliyodu bende o zamanlar acaba biz maymundanmı evrim gecirerek geldik derdim kendi kendime tabi buyudukce gercekleri anlıyosun devletimizin içindeki ajanlarla yanlış yönetilmişizz ama şimdi yeni dünya düzeniyle olsada eskisi kadar yok allah türk ve müslüman kardeşligimizi bozmasın tarihimizi bakalaım ögrenelim arkadaslar bu konuda cook zayıfızz…………

 62. mustafa says :

  Böyle bir cirkinlige hic ihtimal vermiyorum öylesine zeki bir insanin bilim adaminin belden assagisini düsünecegini zannetmiyorum TÜRK Milleti hic bir zaman kendini kücültmez.

 63. cengiz says :

  baltacıya bu tür yakıstırmalar yanlıştır dış kaynaklardan edindiğim bilgiye göre catherina doyumsuz erkek delisi idi ve askerlerini hizaya çekip soyundurup sectiğiyle beraber oluyordu beraber olduğu askeri öldürtüyordu ve kendini tatmin edemiyordu en sonunda ölümü bir at’tan olmuştur bunu belkide bileniniz yoktur fakat catherina gerçeği aslı budur baltacı mehmet paşamız böyle bir değersiz bir isimle anılması çok yanlış tır kendimize gelelim lütfen saygılarımla

 64. osmancıklı says :

  50 yaşında ölen b.m.paşa nasıl oluyorda 82 yaşında deniyor burda bir hesap hatası yokmu..?

 65. Sultan-ı Yegah says :

  Kaynaklarda 50 yaşında vefat ettiği geçiyor.. Nasıl 85 yaptınız? Ayrıca Katerina ile ilişkisi büyük ihtimalle olmamıştır, ama başarısızlık yüzünden azledilip sürgüne gönderildiği tarihi bir gerçektir..

 66. melek says :

  gerçekten duyduğumdan çok daha farklı.bu yazılanlar daha mantıklı koskoca osmanlı sadrazamı devletini böyle bir tuzağa tabikide düşürmezdi.Ama ülkemizde bu olay maalesef çok yanlış anlatılıyor.işte buna gerçekten çok üzülüyorum:(böyle büyük şanlı bir devletin sadrazamı böyle yapmazdı zaten.başarılı kişilerin ayağının kaydırmak isteyen çok olur ama yapabildikleri tek şey kendi söyledikleri yalanlara kendileri inanmaktır..

 67. dr_timurhan@hotmail.com says :

  katerina o kadar çirkin bir kadın ki, ST Petersburg daki hermitaj müzesinde tablosu vardır , değmez

 68. Enver baltacı says :

  bence arkadaşımız olayı özetledi ve ayrıntılarıyla ortaya koydu teşekkürler

 69. sercan says :

  merhaba rusya st petersburgdan yazıyorum öğrencilik yıllarımda bende bu olayı duymuştum ama tarihler bizi biraz çelişkiye düşürdü neyse olmuş yada olmamış bu olay olmuşsada gizli tutulur.. eşim rus ona sordum oda böyle bir olay duymadım diyince googledan araştırınca sizlerin yazışını gördüm. sayın savaş demirelde petersburgdaki at heykelinin üzerinde (rusların en büyük düşmanı,türkler ve isveçliler) öyle birşey yazmıyor saygılar…….:)

 70. mehmet says :

  ben inanıyorum baltacı katarinayı iyide yapmış yoksa çok insan ölecekti allah katında nasıl hesap verecekti paltacı amam bir cinayetle işi haletmiş yaşa baltacı paşaaaa

 71. osman osmanoğlu says :

  benim dedemin dedesinin babası SULTAN ABDULMECİT HAN IN SALDRAZAMI MİTHAT PAŞADIR VE DİĞER DEDEMİN DEDESİ İSE 2 MAHMUTUN VEZİRLERİNDE BALTACI AHMET PAŞADIR AMA SİZİN O İZİNDEN GİTTİĞİNİZ ATATÜRK ATATÜRK DEDİĞİNİZ ADAM TÜM OSMANLI HAMEDEDINI SÜRGÜNE YOLLADI VE BUNDAN DOLAYI HİÇ BİR OSMANLI SOYUNDAN GELEN İNSAN ATATÜRKÜ SEMEZ SEVEMEZ SEVDİRMEZ BİZİ AMERİKAYA GÖNDERDİLER SONRA İNGİLTEREYE GİTTİK ŞİMDİ LİVERPOOL DAYIZ TÜRKİYEYE GEÇMEMİZE 2004 YILINDA İZİN VERİLDİ AMA ŞUNU HERKEZ BİLSİN BİR GÜN GELECEK BU DEVLETİN ADI OSMANLI CUMHURİYETİ OLACAK DEVLETİN BAŞINADA OSMAN ERUĞRUL BEYİN TORUNLARININ TORUNLARI GEÇEÇEK

  • sebahattin says :

   tarih hata yapanı affetmez buda osmanlı olsun selcuklu olsun roma olsun sezar olsun timur olsun hatta türkiye gibi diğer cumhuriyetler olsun teyet geçmez en az hata yapan paidar kalır seninki rüya ama osmanlı bir özlemdir kanında türk kanı taşıyan herkezde

   • sebahattin says :

    tarihle oynamayı bırakında tarihten ders alın hep aynı davalardan yıkılmadıkmı size soruyorum çinlerde savaşınan yıkamadığını ruslarda avrupada yıkamadılar ama tarihimizi zayıflatıpta zevki anarşi ile yıktılar her defasında yeniden doğduk ismimiz değişti şimdide aynı senaryolarla beynimiz yıkanıyor tarihimizi bize karalattırmaya çalışıyorlar bunuda başarıyorlar bizde bu oyuna tarihe olduğu gibi defalarca düşüyoruz

 72. hüseyin says :

  beyler aklımızı başımıza alalım tarihimize vatanımızasahip çıkalım eskiden olan bu gibi karalamalar bizleri iman gücüyle yenemeyen bazı güçler içeriden iftiralarla ne yazıkki bizleri yenmişlerdir onun içindirki çok uyanık olmamız lazım bu gemi hepimizin batarsak hepimiz batarız bazı içeriden satılmışlarla bazı dışarıdan atılan bütün iftiralarda çok uyanık olmalıyız üç beş dünya menfaati içinülkemize zarar vermeyelim devletimizin arkasında olalım üç beş fazla oy uğruna üçbeş dünya menfaatine yapılan güzel ülkemize devletimize yardımcı olalım

 73. Hakan says :

  Avrupa kaynaklarıda bu Petro ve Katharina hakkında hemfikir değil. Kısaca, Katharina Petro’yla evleniyor. İlk sekiz sene aralarında cinsel ilişki yok. Katharina bakire, halk, saray ve zamanın çariçesi Elisabeth saltanatın devamı için çocuk istiyorlar. Katharina sekiz senenin sonunda bir saray görevlisiyle cinsel ilişkiye giriyor, ve ilk çocuğunu doğuruyor. Tabii Petro’nun herşeyden haberi var. Petro
  öldükten sonra tahta geçen Katharina’ nın
  seks skandalları devam ediyor, öyle ki kendisi
  bile bunları saklama gereği duymuyor. Bu yüzden Avrupa’da kendisine çeşitli läkaplar yakıştırılıyor. O dönem Fransızlar kendi krallarını bile karikatüriize ederken Katharina’yı da unutmuyorlar. Osmanlı sarayındaki Baltacı rakipleri de burdan besleniyor.

 74. Ali Çelik says :

  EĞER BALTACI OLAYI BÖYLEYSE: ATALARIMIZDAN GELEN BİR ZAAF HER ZAMAN KARŞI TARAF İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN OLMUŞTUR. TARİH BOYUNCA: TÜRK DEVLETLERİ’NİN YIKILMA SEBEBLERİNDE EN BAŞTA GELENLER KADIN VE RÜŞVETTİR. BU ZAAFIMIZDAN ÇİNLİLER ÇOK İYİ YARALANMIŞLARDIR. AVRUPALARDA HA KEZA. FATİH SULTAN MEHMET ÇADIRINDA NASIL ZEHİRLENDİ. GÜNÜMÜZDE İKTİDAR PARTİSİ PORNO KASETLERLE RAKİPLERİNİ NASIL DEVREDIŞI BIRAKTILAR. BALTACI’ TÜRK OLMANIN CEZASINI BU İFTİRA İLE ÖDEMİŞTİR.

 75. Naside says :

  Katerina olayının gerçek olduğunu düşünüyordum bu yüzden Baltıcı Paşaya etmediğim laf kalmamıştı. Eğer Yavuz Bahadıroğlu böyle diyorsa doğrudur.

 76. Yaban Tersanesi says :

  Baltacı 50 yaşında ölmüştür yani 82 yaşını görememiştir lütfen tarihimizi merak ederken yanlış bilgi vermeyelim!

  Baltacı Mehmet Paşa (1662 – 1712)

 77. Yaban Tersanesi says :

  Ayrıca Katherina 1712 yılında Rus çarı Petro ile evlendi yani bu bilgiler yanlıştır

 78. onur says :

  Yıllarca türk erkekleri u***** yüzünden kazandıkları harbleri nasıl salakça geri verdiklerini
  Anlatıp durdula araştırmadan okuyupta inananlara söylüyorum ki ne olursa olsun araştırsınlar. Çok teşekkürler yazdıklarınızı çok aynlatıcı

 79. müslüm kurtulan says :

  şanlı osmanlı tarihini bu denli pervazsız iftiralarla kirletiyorlar ve bu şanlı neslin torunlarıda bu şarlatanlara pirim veriyor yazık osmanlıyı u**** düşkünü ilan etmeyin.

 80. Ahmet Kiraz says :

  82 yasinda bir morugu tutup da ordunun basina baskomutan yapmak ahmakliktan baska birsey degil….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: