Yıldız Teknik Üniversitesinde Namaz Yasağı!

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Ören, merdiven altında kılınan namaza dahi yasak getirdi. Öğrencilerin namaz kılmak için merdiven altında oluşturduğu bölümü demir çubuklarla kapattıktan sonraki cevabı ilginç, “etraftaki camilere gidin, ya da kaza edin”

* * *

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) üniversite yönetiminin sürdürdüğü ‘namaz yasağı’ okul içinde gerginliğe neden oluyor. Kampüs içinde namaz kılınmasına müsade etmeyeceğini her fırsatta dile getiren YTÜ Rektörü Prof. Dr. Durul Ören, öğrencilerin namaz kılmak için merdiven altında kendi imkanlarıyla oluşturduğu bölümü de demir parmaklıklarla çevirerek kapattı.

Yasak, özellikle YTÜ’de eğitim gören bayan öğrencileri zor durumda bıraktı. Öğrencilerin mescid başvurularına önceleri ‘Planlarımızda var, en kısa zamanda yapacağız’ şeklinde yaklaşan Ören, şimdi de üniversite sınırlarına mescid yapmasının imkansız olduğunu ileri sürerek, öğrencileri hüsrana uğrattı. YTÜ’de eğitim gören bazı öğrenciler geçtiğimiz aylarda yasakçı zihniyeti protesto etmek ve taleplerini dile getirmek için YTÜ Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde toplu namaz kıldılar.

Öğrenciler mescid yokluğundan uygun gördükleri yerlerde namaz kılmaya devam etti. Rektör Duran Ören bunun üzerine öğrencilere namaz kılabilecekleri uygun bir yer gösterme yerine, namaz kılan öğrencilere soruşturma açarak, 4 öğrenciye bir ay, 10 öğrenciye de bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verdi. Rektör Öner, öğrencilere namaz kılacakları uygun bir yer göstermede güçlük çekerken, sigara için öğrenciler için bina içinde sigara odaları oluşturmada hiç zorlanmadı.

KIRKALTI YILLIK MESCİD DEPO OLARAK KULLANILIYOR

YTÜ Kampüsü içinde 1960 yılında, öğencilerin namaz kılmaları için yapılmış bir mescid bulunuyor. Ancak okul idaresi bu mescidi gayesi dışında, depo olarak kullanmaya devam ediyor. Söz konusu mescid ilk dönemlerde öğrencilerin namaz kıldıkları mekan olarak kullanılmış, daha sonra dönemin Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış tarafından kapısına kilit vuruldu. Öğrenciler neredeyse yıkılmaya yüz tutan eski mescidi kendi imkanlarıyla onarmayı teklif etseler de Ören bunu da kabul etmedi. Okul yönetimi öğrencilere namaz kılmak için yakındaki camilere gitmelerini veya namazlarını kazaya bırakmalarını önerdi.

Yenişafak

Reklamlar

10 responses to “Yıldız Teknik Üniversitesinde Namaz Yasağı!”

 1. mehmet ali says :

  Asımın nesli diyordum ya gercek işte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.(M.Akif) fazla lafa gerek yok. Bu memleketin özgürlüğü vatanın bütünlüğü için can veren müslüman halkın kaderi namazı başörtüsü ile uğraşanlara tek bir sey söylemek istiyorum.

  Bacımın iffeti batmakta namussuzun gözüne aıcırm tükrüğe billah tükürsem yüzüne.

  Aydın olan insan karanlıgı bilendir.Karanlığa ışık olandır.Karanlıkta kalan değildir.Aydın olmanız dileklerimle

 2. Mehmet Emin HEKİMOĞLU says :

  Bu ülke gerçekten çok garip.Hani nerde İslam dini bu insanlar batılılaşarak üstün olduklarını mı zannediyorlar.Allah bunları kahretsin.Aydın görünen karanlık mahlukatlar.Gerçekten çok yazık… Ama kurtuluş günü yakındır.Allah’ın rahmeti ve bereketi tüm inananların üzerine olsun.(Amin)

 3. nagehan sahra says :

  bende yıldız teknik üniversitesindeyim ve her sabah okula girerken başımı açmak zorunda kalıyorum.bu çok sıkıntılı bir durum oluyor tabi herkesin içinde.ama dilerimki Allah bizler gibi düşünmeyenleri 2 cihandada utandırır inşaallah.ama ne olursa olsun yılmayacağız.biz müslümanız elhamdülillah ve son nefesimizin ötesindede öyle kalacağız.allaha emanet olun din kardeşlerim.

 4. sefa says :

  baş örtüsünü yasaklayan namaz kılmayı yasaklayan br kişi namussusuzun tekidir bu ülkede özgürlük denen bir madde varsa o maddeyi uygulayalım lütfen kimse kimsenin özgürlüğüne karışmasın ben bir orta okul öğrencisiyim

 5. resul says :

  bu okuldaki başörtü sorunu çok pis bişey.başörtüsü sorunsa bi dakika o zaman özgürlük yok demektir.güya bizim ülkemiz laik bir ülkedir.madem laik neden karışılıyor.siz o zaman etek ,kazak,gibi şeylerede karışırsınız.başörtü özgürdür ve özgür kalacaktır.ama az kaldı inşaallah şu seçim hayırlısıyla bir gelir……

 6. ilhan KARAGÜLLE says :

  Böyle bir memelekette inancın & ibadetin tartışma ortamı yapması benimle birlikte inanan mü,minlerin rahatsız etmekle beraber beddualarımızı bu tür ahlaksız(kanallara ve gazetelere)yönlendirmekte ve yüce yaradana havale ediyorum(yoruz)ALLAH ıslah etsin yazan=ilhan karagülle SİNOP/TÜRKELİ/akçabük i.ö.o.

 7. sinan şentürk says :

  hani insanlar dinsel acıdan özgürdü? biz insanız . insanlar özgür varlıklardır.bir takım insanların laiklik dalaveresi yüzünden, olan dinini yaşamak isteyenlere oluyor.böyle olmaz. özgür yaşamak ve dinimizi de özgürce yaşamak istiyoruz.laiğim diyenler sözlükten laikliğin anlamına baksınlar.ben dinimi yaşamak istiyorum.

 8. samet says :

  okulda baş örtüsünü yasaklıyorsunuz madem neden okulda minik etek giyilmasine karşı çımıyorsunuz okuldaki uyuşturucu veya başka bir işlerle uğraşmıyorsunuz da bir bayanın başını kapatmasıyla uğraşıyorsunuz?

 9. emrah says :

  bunlar din düşmanı buna bir son vermek lazım…

 10. ecrin says :

  sizler han, şu laikliği savunanlar boş boş konuşup durmayın elhamdulillah müslümanız ve Allah ın emirleri bizim için sizin söylediğiniz o saçmalıklardan daha çok üstündür alın laiklik de üniversite de sizin olsun adam oladıktan sonra oxford u okuyun neye yarar güya çağdaşsınız o halde kılık kıyafete bakmayın bu ne yaman bir çelişki ya reziller…………….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: