Filistinli Doktorun Sesini Duyun!

Mona El-Farra bir doktor. Siyonist fikirlerin toplu tüfekli istilasına uğramış Filistin’de insan hakları ve kadın hakları savunucularından.

Her gün onlarca Filistinli, görev yaptığı hastanenin umutsuz şartları altında gözlerinin önünde ölüyor. İsrailin ortadoğuda bir keneden farksız olarak nasıl müslüman kanı emdiğini, bizim gazetelerden okuduğumuzun, fotoğraflarda gördüğümüzün çok ötesinde bir “gerçeklilikle”, her gün kurtarmaya çabaladığı filistinlilerin acıyla hayattan koparılışına şahid olurken görüyor.

Hayat; okunan, görülen ve izlenilenlerden çok farklı geçiyor Filistin’de. İsrail’in yahudilerin moralini düzeltmek için başlarını gövdelerinden ayırdığı o küçük filistinli bebeklerin, annelerinin, taş atan yarını olmayan gençlerin, arka çıkılmayan direnişçilerin tank ve savaş uçaklarıyla korkakça ezilip parça parça olan bedenlerinden, “Direniş Şehidleri Listesi”ne yeni bir adı yazabilmek için kimlik tespiti yapmaya çalışıyor nice doktorlar..

Filistinli El-Farra da, her gün yaşanan bu “yaşanılamayan” hayatı, kendi blogunda bir gazetecinin mesleki kaygılarıyla yazdığı salt haberlerden uzak bir kalemle, “sesimizi duyun” diyerek Filistin’i yaşatmaya çabalıyor.

Blogunda yayınladığı günlüklerden elden geldiğince çevirilip yayınlamaya çabalanacaktır inşallah.
Aşağıda okuyacağınız işte bunlardan sadece bir tanesi.

KaleM

* * *

Gazze’nin kuzeyindeki okullarına gitmekte olan çocuklar:

Saldırı altındaki kuzey Gazze günlükleri

4 Kasım Pazar,
Beyt Hanun’dan:

Bm Filistin Mültecileri Yardım ve Çalışma Komisyonu’nu yardımlarıyla 400 paket bebek sütünü MECA(Orta Doğu Çocukları Birliği)’dan Beyt Hanu’daki çocuklara yollamayı başardım. Bu süte çok büyük ihtiyaç olduğunu onlara söylemiştim. Beyt hanun’a giden bütün yollar İsrail ordusu tarafından kontrol edildiği için dağıtımı koordine etmek zor oldu, üstelik kasabadaki sokağa çıkma yasağını çok kısa süreler için kaldırıyor olmalarıyla birlikte.

Saldırılar Gazze hastanelerine daha fazla stress bindiriyor ve Filistinli doktorlar ateş altında çalışyorlar. Tıbbi kurtarma ekibine mensup iki kişi bugün isail tarafından öldürüldü ve El-Avda hastanesinden başka bir tıbbi görevli de görev başındayken yaralandı.

6 Kasım Salı, sabah 8.
Hastaneye gidiş:

Saldırılar şimdi de kuzeydoğu Gazze’ye genişletiliyor. Daha sabahın çok eken saatlerinde çok sayıda füze Gazze’nin kuzeyine ve doğusuna ateşlendi… pek çok sivili vurarak.

El-Avda hastanesine giden yolum üzerindeki Salahaddin sokağında yalnız giderken, israil tanklarını ve bir grup Filistinli direnişçi net bir şekilde görebildim. Ana yol tamamen terkedilmişti.

Hastaneye vardığımda bir dahaki sefere Cebeliye mülteci kampından geçen yoldan gelmeye karar verdim. Lakin hiçbir yol bir diğerinden daha güvenli değil…

Meslektaşlarım 3 ila 5 yaşlarında anaokulu servisinde hastaneye ulaştırılan bir çocuğun manzarasını anlattı. Öğretmenleri 26 yaşındaki Samiha Khulif, İsrailin ateşlediği füzenin vurduğu anaokulu servisinden inerken ciddi şekilde yaralanmıştı. kesin hedef neresiydi tam bilmiyorum, fakat öğretmen ve yoldan geçen diğer 9 kişi ciddi şekilde yaralanmıştı ve okul yolunda ilerlerken servisin yanından geçen 2 okul çocuk da feci şekilde ölmüştü. El-Avda’ya vardıklarında bütün küçük çocukla ağlıyordu. Dehşete düşmüş bir hade titriyorlardı…

Hastane görevlileri onları rahatlatmaya çalıştı. Çok gergin ve şiddetli bir andı, bazı meslektaşlarım çocukları görünce gözyaşlarına boğulmuşlardı.

Hastanenin içi: Jinekoloji ve Gözlem Bölümü

Beyt Hanun’da kuşatma ve askeri operasyon başladığından beri doğum için 9 Filistinli kadın hastaneye geldi. Bu halde, kasabadan hastaneye gitmek üzere ayrılmak için kontrol noktasında birkaç saat beklemek zorundaydılar. Şimdiyse, doğum yapmalarına rağmen evlerine geri dönemiyorlar. Bazıları hastanede kalıyor, bazılarıysa hastaneye yakın çevrede oturan ailelerle kalıyor. Sezeryanla doğum yapan bir kadını gördüm. Konuşamıyordu. Güzel bir bebek ve yanında kapana sıkışmış kasabasındaki ailesini düşünürken gözyaşları içinde bir anne…

MECA kadına yardım etti ve yiyecek, battaniye, bebek elbisesi ve hastanenin cebeliya kampından getirdiği bebek bezlerini verdik.

USA ŞARAPNELİ!

Dünkü yaralılardan iyileşmekte olanlardan çıkarılan bazı şarapnel parçalarını gördüm. Üzerlerinde net bir şekilde “USA” yazıyordu. Üstelik şarapnel parçaları oldukça değişik görülüyordu; cerrahlarımız da daha önce hiç rastlamamıştı. Malesef bu şarapnel parçalarını incelemek için ne zamanımız, ne de uygun imkanlarımız var. Sivilleri yasadışı katleden, uluslararası yasaklanmış her türlü silahları olduğu gibi…

Dr. Mona El-Farra

* * *

Reklamlar

One response to “Filistinli Doktorun Sesini Duyun!”

  1. Emre says :

    Gönül isterki oradaki kardeşlerimize de yardım edebilelim. Dost görünen düşmanları yola getirip, yaptıklarının cezasını kesebilelim. Ne yaptıklarının bile farkında olmayan, insan olarak görmediklerinin aslında onlardan çok daha insan olduklarını haykıralım. Ellerindekilerin bir gün onlara da döneceğini, sadece kullanılıyor olduklarını anlatabilelim. Maddi değerler için manevi değerlerini yitirmiş onca mel-unu defedebilelim. Geçen zamanın akıllarını başlarına getirmesini beklemektense, zamanı bir yönetebilelim…
    Bugün Filistin, Irak… Yarın Suriye, İran… Kürdistan kurulup, Ermeniler desteklenedikten sonra da……
    Arkadaşlar akıllarımızı başımıza devşirelim. Elimizden gelenin en iyisini yapmak en güzel başlangıçtır. Ne acı ki gönülden geçenleri henüz gerçekleştiremiyoruz. Ama elbet her cani hak ettiğini alacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: