Gece Görüş Kamerasında Devrim – Artık Görüntüler Renkli!

Hollanda ordusu tarafından geliştirilen bu yeni gece görüş sistemi; karanlık ortamlardaki görüntüleri renkli ve gün ışığındaymış gibi temiz bir görüntüye dönüştürebilmesiyle devrimsel nitelikte bir buluş olarak kabul ediliyor.

Temel olarak bu fikrin gelişmesi tek renkli (yeşil veya gri) gece görüş sistemlerinin sağladığı net olmayan flu görüntüleri iyileştirmek amacıyla ortaya çıktı. Bu tek renkli gece-görüş sistemleri geliştiriliyor olsalar da renkli olmamaları büyük handikap oluşturuyordu.

TNO araştırma laboratuvarından Alex Toet’e göre Hollanda’nın liderliğini yaparak geliştirdiği bu sistem acil yardım servislerinde ve askeri alanda büyük yarar sağlayabilecek. Ayrıca Toet bu sistemin mesafe tayininde kolaylık sağlandığını ve farkındalığı artırtıdığını ifade etmekte.

Bugün kullanılan kameralar loş ışık veren nesneleri güçlerini artırarak biraz olsun aydınlatarak ya da alternatif olarak yoğun karanlıkta kullanılan infrared sensörler ile nesnelerin yerini tayin edebilecek şekilde kullanılmaktalar. Fakat gece-görüş kameralarında kullanılan dedektörler limitli dalga boyuna sahip olduklarından renkli cisimler hakkında yeterli bilgiyi verememekteler. Termal kameralarda da durum farksız olmakta. Yani renk hakkında yeterli bilgi alınamamaktadır. Renkler yalnızca gri ile yeşil tonlarından oluşmaktadır.


Yeni sistem nasıl çalışıyor?
TNO’nun yeni sisteminin çalışma prensibi, aynı cins görüntünün gün ışığındaki versiyonundaki renkleri örnek alıp, gece görüş görüntüsü üzerine oturtmaya dayanıyor. Sonucun çok başarılı olduğu konusunda herkes hemfikir. Bu yeni görüntüde engeller ve arazinin şekli kuşkuya yer bırakmayacak kadar belirgin.

Ayrıca görüntü ve imajlar gün ışığındaymışcasına net ve efektler bir o kadar etkileyici. Hollanda savunma bakanı Sylvester de Bruin’un açıklamasına göre Hollanda ordusu tarafından finanse edilen bu araştırma daha önce de sistemde sahte renkler kullanılarak denenmiş fakat sonuçta anormal şuur durumları ve zihinde çeşitli sapmalarla karşılaşılmış ve başarı elde edilememişti.

Daha da geliştirilecek
Sistem tipik bir çevrenin renklerini örneklemek için, gün ışığında çekilen bir görüntüden gelişigüzel pikseller seçiyor. Böylece bir kır manzarası, ağaçlardan kahverengileri, çimenlerden, ağaç yapraklarından ve diğer bitkilerden yeşilleri ve gökyüzünden mavileri seçiyor.

Konvansiyonel gece görüş cihazlarında bu renkler monokrom gölgeler şeklinde görülüyor. Oysa yeni sistem bu gölgeleri renk eşdeğerleri ile haritalandırıyor.

Sözgelimi açık griyi mavi gökyüzü, koyu griyi ağaçların gövdesi olarak işaretliyor. Sistem, daha sonra, gece vakti, hedefteki bir görüntüye odaklandığı zaman haritalama tersine çevriliyor ve gece görüntüsündeki monokrom piksellerin yerine, örnek görüntüdeki en yakın uyumlu renk oturtuluyor.

Toet yakın gelecekte, bu sistemden yararlanan gece görüş gözlüklerinde çeşitli ayarlar – kırsal, kentsel, deniz veya çöl gibi – bulunacağını söylüyor.

Her ayarın kendine özgü haritası bulunacak. Daha ileri bir sistem, gelecekte GPS konumlama verilerinden yararlanarak renkleri seçecek.

Sistemin yararları neler?
Sistemi geliştirenler, bu teknoloji ile donatılmış askerlerin tepki sürelerinin kısalacağını ve gece görüntülerini yorumlama sıkıntısından kurtulacaklarını umut ediyor. 12 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilen bir ön denemede, renkleri güçlendirilmiş görüntülerin insanların nesnelerini tanımalarını büyük ölçüde kolaylaştırdığını ortaya çıkarttı.

Halihazırda gece yapılan helikopter manevraları için teknolojinin bir prototipi üzerinde çalışılıyor. Hollanda Savunma Bakanlığı’ndan Sylvester de Bruin, ilk hedeflerinin bu sistemin pilotların engellerden sakınma yeteneklerini artırıp artırmadığını sınamak olacağını söylüyor.

Duncan Graham-Rowe – New Scientist
Anonim Çeviri

Reklamlar

One response to “Gece Görüş Kamerasında Devrim – Artık Görüntüler Renkli!”

  1. Serdar says :

    Hollandalı bilim insanlarını tebrik etmek lazım. Bizim üniversiteler milletin başındaki örtüyle uğraşadursunlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: